Produkcja ziemniaków w Polsce z roku na rok spada. Sprawdźmy, jak wyglądała produkcja ziemniaków w ostatnich latach oraz jakie są zbiory ziemniaków 2023 według oficjalnych statystyk GUS.
W oficjalnym podsumowaniu tegorocznej produkcji rolnej GUS oszacował zbiory ziemniaków 2023 na około 5,6 mln ton. To o 7% mniej niż w roku ubiegłym. To już kolejny rok ze spadkiem produkcji tych warzyw. Zobaczmy, jak kształtuje się produkcja ziemniaków w ostatnich latach w Polsce.
Ile ziemniaków z hektara 2023?
Tegoroczne warunki wegetacji od posadzenia do połowy września nie były zbyt korzystne dla uprawy ziemniaka. Mianowicie wiosna była chłodna, z niedoborem opadów, co hamowało wzrost i rozwój roślin. Następnie, w czerwcu i lipcu, występował niedobór opadów deszczu, a także ich nierównomierny rozkład. Przez te warunki potencjał plonotwórczy ziemniaków nie był w pełni wykorzystany w tym roku. Stan plantacji był jednak dość zróżnicowany regionalnie, a choćby lokalnie. Według oceny GUS, plony ziemniaków w bieżącym roku wynosiły 296 dt/ha i były o około 4% niższe od ubiegłorocznych (w 2022 r. wynosiły 307 dt/ha). Natomiast, jeżeli chodzi o jakość bulw z tegorocznych zbiorów, jest ona przeciętna.
Zbiory ziemniaków 2023 najniższe od lat
Tegoroczne zbiory ziemniaków GUS oszacował na około 5,6 mln ton. To o 7% mniej niż w poprzednim roku. Jak widać na przedstawionym wykresie, tegoroczne zbiory ziemniaków są najniższe w ostatnim dziesięcioleciu. Ponadto, w ostatnich kilku latach systematycznie, z roku na rok, się zmniejszają.
Wykres. Zbiory ziemniaków w latach 2013-2023
fot. Anna Maciejuk
Źródło: dane GUS
W porównaniu z rokiem 2017, kiedy produkcja ziemniaków była rekordowo wysoka i wynosiła 9,5 mln ton, w bieżącym sezonie zebraliśmy o niemal 4 mln ton mniej ziemniaków. choćby w latach z najniższą produkcją w ostatnim dziesięcioleciu, tj. 2013, 2015, 2019 i 2022 zbiory były wyższe od tegorocznych i przekraczały 6 mln ton.
Areał produkcji ziemniaków w Polsce
Powierzchnię uprawy ziemniaków w 2023 r. GUS szacuje na ok. 0,2 mln ha. Jest to łączna powierzchnia produkcji profesjonalnej oraz w ogrodach przydomowych. Dane te jednak nie są dokładne i nie stanowią odzwierciedlenia w realnej sytuacji oraz produkcji ziemniaków przez polskich rolników. Bowiem według GUS w latach 2021, 2022 i 2023 areał uprawy ziemniaka nie zmienił się i wynosił 0,2 mln ton, zaś w latach poprzednich było to 0,3 mln ton. Jest to duże uogólnienie.
Dokładniejsze informacje dotyczące powierzchni uprawy ziemniaków podaje ARiMR. Według danych ARiMR, zebranych na podstawie wniosków o płatności bezpośrednie, areał profesjonalnej produkcji ziemniaków w Polsce w 2023 r. wynosił 182,63 tys. ha. W stosunku do 2022 r. powierzchnia produkcyjna była nieznacznie, gdyż o 1 tys. ha, większa. Jednak w relacji do poprzednich lat, tegoroczny areał produkcji jest mniejszy.
Wykres. Powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce
fot. Anna Maciejuk
Źródło: dane ARiMR
Gdy porówna się relacje między powierzchnią uprawy i wielkością zbiorów, można dojść do wniosku, iż w uprawie ziemniaków zasadniczą rolę odgrywa wielkość plonów. A ta jest zależna przede wszystkim od przebiegu pogody w danym roku. Niemniej faktem pozostaje, iż z roku na rok w Polsce produkuje się coraz mniej ziemniaków.
Czytaj również: KPO: dotacje na małe przetwórstwo. Pozyskaj dodatkowe środki
Źródło: GUS, ARiMR