Zielono w Kielcach

3 godzin temu
Zdjęcie: Rodzinne Ogródki Działkowe / Wiktor Taszłow / Radio Kielce


Ile jest zagospodarowanych terenów zieleni w Kielcach, jak właściciele ogródków działkowych dbają o bioróżnorodność i zapobiegają suszom oraz o miastach przyszłości, inteligentnym zarządzaniu zielenią, wodą i powietrzem, cieple z odpadów i skutecznej retencji wody w miastach mówiono podczas Kongresu Miejskiej Zieleni, Wody i Powietrza w Kielcach.

Rodzinne ogrody działkowe w Kielcach zajmują obszar 297 hektarów, co stanowi 1/3 powierzchni tutejszych miejskich terenów urządzonej zieleni. Pozostałe parki, zieleńce, pasy zieleni przyulicznej i zieleń osiedlowa to 2/3 pozostałej powierzchni zieleni Kielc. Na prawie 300 ha działa 17 ROD, w których swoje działki uprawia 8045 członków stowarzyszenia ogrodowego PZD.

Jak mówił podczas spotkania w Targach Kielce Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego, tereny zieleni te są miejscem dużej bioróżnorodności.

Podczas Kongresu Miejskiej Zieleni, Wody i Powietrza w Kielcach rozmawiano o elementach Otwartego Programu Klimatycznego PZD, dotyczących ochrony zasobów wodnych i przeciwdziałania suszom.

– Działkowcy zbierają deszczówkę z dachów altan i używają jej do podlewania swoich upraw. Wydawane dla działkowców broszury informują o zabiegach agrotechnicznych ograniczających parowanie gleby, o potrzebach wodnych poszczególnych gatunków roślin oraz ściółkowaniu upraw, które ogranicza parowanie gleby i jej zachwaszczanie – mówił prezes Edward Galus.

Przedstawił też główne założenia programu w zakresie czystego powietrza na działkach w ROD.

Ważnym punktem kongresu było przedstawienie przez Agnieszkę Baszyk, reprezentującą Instytut Dizajnu z Kieleckiego Wzgórza Zamkowego prac nad wykonaniem na terenie ROD imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach ogrodu sensorycznego. Pomysłowi towarzyszyło duże zainteresowanie uczestników konferencji, którzy dopytywali o szczegóły planowanego przedsięwzięcia.

– Podczas konferencji przedstawiono wiele innych, ważnych tematów. Były to m.in.: miasta przyszłości, inteligentne zarządzanie zielenią, wodą i powietrzem, ciepło z odpadów, błękitno- zielona infrastruktura, skuteczna retencja wody w miastach – poinformował Edward Galus.

Kongres Miejskiej Zieleni, Wody i Powietrza w Kielcach / Fot. Targi Kielce


Idź do oryginalnego materiału