Zmiany stawki zwrotu akcyzy za paliwo nie będzie!

1 rok temu

Właśnie zakończył się drugi nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze 2023. Tym razem stawki zwrotu akcyzy są bardziej korzystne dla rolników. Ale co z tymi, którzy wykorzystali limity w pierwszym naborze?

Przypominamy, iż 31 sierpnia zakończył się drugi nabór wniosków o zwrot akcyzy za paliwo w 2023 r. Wprowadzono w nim kilka korzystnych zmian dla rolników. Najważniejsze to wyższe stawki zwrotu akcyzy oraz nowe limity zwrotu. Jednak co z rolnikami, którzy wykorzystali limity w pierwszym naborze? Niestety, resort rolnictwa mówi jasno: wyrównania stawek z obu naborów nie będzie.

Nowe stawki zwrotu akcyzy za paliwo 2023 r.

A zatem po drugim naborze wniosków stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego są następujące:

  • 2 zł/l oleju napędowego zakupionego w okresie 1.02–31.07.2023 r. na użytki rolne i utrzymywane bydło (małe i średnie gospodarstwa, do wysokości niewykorzystanego limitu z pierwszego naboru wniosków).
  • 1,20 zł/l oleju napędowego zakupionego w okresie 1.08.2022–31.01.2023 na utrzymywane świnie, owce, kozy i konie (wszystkie gospodarstwa rolne).
  • 2 zł/l oleju napędowego zakupionego w okresie 1.02–31.07.2023 r. na utrzymywane świnie, owce, kozy i konie (małe i średnie gospodarstwa, do wysokości niewykorzystanego limitu wynikającego z faktur zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.).
  • 1,46 zł/l oleju napędowego zakupionego w okresie 1.02–31.07.2023 r. dla dużych przedsiębiorstw rolnych.

Stanowisko MRiRW w sprawie stawki zwrotu akcyzy

W związku z powyższym KRIR wystosowała pismo do MRiRW. A konkretnie w sprawie rolników, którzy w pierwszym naborze w całości wykorzystali limit zwrotu podatku za paliwo rolnicze.

Tymczasem resort rolnictwa wyjaśnia, iż podwyższenie stawki do 1,46 zł nastąpiło w oparciu o ustawę, która weszła w życie 3 czerwca 2023 r. A konkretnie chodzi o ustawę zmieniającą ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ponadto na mocy ww. ustawy oraz za zgodą KE wypłacana jest też dodatkowa pomoc dla MŚP (0,54 zł do 1 litra ON).

W związku z powyższym nie ma podstawy prawnej do zmiany stawki zwrotu podatku akcyzowego dokonanego w I terminie 2023 roku — czytamy w uzasadnieniu MRiRW.

W wyjaśnieniu czytamy również, iż podwyższenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo uwzględniało możliwości budżetu państwa w 2023 r.

Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, iż na podstawie ww. ustawy z dnia 9 maja 2023 r. od II terminu naboru wniosków o zwrot podatku producenci rolni mogą korzystać z dodatkowego limitu oleju napędowego, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego i dodatkowa pomoc w przypadku posiadania w 2022 r. świń, owiec, kóz lub koni — konkluduje resort rolnictwa.

Kiedy rolnicy dostaną zwrot podatku akcyzowego za paliwo?

Podsumowując, resort rolnictwa „ma związane ręce”. Albowiem przeszkodę w podniesieniu stawki zwrotu akcyzy stanowią brak podstawy prawnej i ograniczony budżet. Czy takie wyjaśnienie usatysfakcjonuje rolników, którzy nie mogli startować w drugim naborze na bardziej korzystnych warunkach?

Nawiasem mówiąc, rolnicy, którzy brali udział w drugim naborze wniosków, mogą spodziewać się wypłaty środków już w przyszłym miesiącu. Pomoc będzie wypłacana w terminie 2–31 października 2023 r. na dwa sposoby:

  • gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta,
  • przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Źródła: KRIR, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału