Bardzo podobny sposób odpowiedzi resortu rolnictwa za rządów PIS i obecnie

9 miesięcy temu
9 kwietnia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wreszcie ustosunkował się do propozycji rozporządzeń przedstawionych przez ZZR KORONA w zakresie pomocy dla firm skupowych, które kupowały rzepak, wyrównania z tytułu utraconych dochodów ze sprzedaży świń w I kwartale 2022 roku i wznowienia programu Locha Plus. Projekty te Związek złożył do resortu 3-krotnie tj. 3 stycznia na spotkaniu z kierownictwem resortu, na spotkaniu mniej formalnym a także elektronicznie na kancelarię ministerstwa.

https://zzrkorona.blogspot.com/2024/01/25-godzinny-rozmowy-zwiazku-z.html

MRiRW potrzebne były 3 miesiące na udzielenie odpowiedzi, a przypomina ona te z czasów rządów PIS, czyli nie odnosi się do meritum propozycji i odpowiada także o różnych nie ujętych w propozycji kwestiach. A ponadto resort wciąż analizuje sytuację trzody chlewnej (tak jakby ją nie znał) i konieczność wznowienia Lochy Plus. Tak naprawdę nie wiadomo na co MRIRW czeka.


W odpowiedzi resortu czytamy:

W związku z pismem Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona” w sprawie propozycji zmiany do rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, uprzejmie informuję, iż zgodnie z § 13zzc rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 187 z późn. zm.) Agencja udzielała w 2023 r. pomocy finansowej podmiotom, które skupowały kukurydzę mokrą w czasie żniw kukurydzianych 2022 r., tj. od 15 września do 31 grudnia 2022 r.

Podmioty te znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku ze skutkami spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę (nadmierny przywóz kukurydzy do Polski, duże zapasy kukurydzy zalegające w magazynach, spadki cen kukurydzy w trakcie i tuż po zbiorach), a jednocześnie pomogły w zagospodarowaniu rekordowych ilości kukurydzy wyprodukowanych w Polsce w 2022 r. co w sytuacji kryzysu na rynku wywołanego nadmiernym przywozem do Polski kukurydzy z Ukrainy, miało ogromne znaczenie dla stabilizacji rynku. W przeciwnym razie nieskupiona i niewysuszona kukurydza mokra uległaby gwałtownie zepsuciu, a rolnicy nie posiadający możliwości suszenia, ponieśliby ogromne straty. Większość rolników w Polsce nie ma bowiem możliwości samodzielnego suszenia zebranej kukurydzy mokrej.

Podmioty skupujące mokrą kukurydzę poniosły duże koszty jej suszenia a następnie magazynowania z uwagi na brak możliwości sprzedaży z powodu nasycenia rynku towarem m.in. importowanym z Ukrainy. Dlatego też dopłaty zostały wprowadzone i przeznaczone dla podmiotów skupujących kukurydzę.

Na podstawie przepisów § 13 zy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzono możliwości ubiegania się o kredyt na poprawę płynności finansowej przez podmioty prowadzące działalność w zakresie obrotu zbożami lub skupu zbóż, lub obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych, o którym mowa w przepisach o nasiennictwie, lub skupu lub mrożenia owoców miękkich. Powyższe kredyty zgodnie z obowiązującymi przepisami będą udzielane do dnia 30 czerwca 2024 r. W przypadku wydłużenia terminu obowiązywania Tymczasowych kryzysowych i przejściowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (TCTF) i podjęcia decyzji o wydłużeniu terminu udzielania tych kredytów rozważona zostanie również możliwość rozszerzenia podmiotów mogących się ubiegać o te kredyty.

Odnośnie wycofania wsparcia na wyrównanie utraconych dochodów ze sprzedaży świń z obszarów z ograniczeniami w związku z ASF uprzejmie informuję, iż mając na względzie podjęte działania, które stawiały producentów świń z obszarów z ograniczeniami w związku z ASF w lepszej niż wcześniejsza sytuacji rynkowej, przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi czwarty kwartał 2021 r. był ostatnim kwartałem, za który udzielana była ww. pomoc.

Jednocześnie należy zauważyć, iż przepisami ww. rozporządzenia wprowadzono korzystne zmiany w warunkach udzielenia pomocy dla producentów świń w zakresie m.in.:

– objęcia pomocą na bioasekurację przebudowy lub remontu pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w gospodarstwie, w którym utrzymywane jest średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń,

– wprowadzenia bardziej korzystnych warunków udzielania pomocy dla producentów świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z ASF poprzez podwyższenie jednostkowej pomocy z 0,36 zł na 1 zł oraz podwyższenie liczby świń w gospodarstwie z 50 do 200, do których może zostać przyznana pomoc.

Ponadto przepisami ww. rozporządzenia wprowadzono po raz pierwszy pomoc dla producentów loch, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID – 19, którzy zgłosili do 15 kwietnia 2022 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, Agencji oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Niezależnie od powyższego, informuję, iż w Ministerstwie na bieżąco analizowana jest sytuacja na rynku trzody chlewnej oraz konieczność ponownego uruchomienia programu pomocowego dla producentów świń Locha Plus.

Idź do oryginalnego materiału