Ekoschematy 2023 rolnictwo węglowe. Pamiętaj we wrześniu!

1 rok temu

Ekoschematy 2023 – rolnictwo węglowe obejmuje najczęściej wybierane przez rolników praktyki dodatkowe. Jednakże w przypadku międzyplonów lub wsiewek warto pamiętać o przestrzeganiu określonych terminów na składanie dokumentacji.

Ekoschematy 2023 – rolnictwo węglowe to bardzo istotny zestaw praktyk rolniczych. Albowiem mają one na celu usprawnienie wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza i magazynowania go w glebie. Okazuje się, iż wiele z działań tego ekoschematu rolnicy z powodzeniem wdrażają w swoich gospodarstwach już od lat. Dodatkowo teraz mogą skorzystać na tym jeszcze w formie dopłat w ramach ekoschematów. A w takim przypadku zyskują dwa razy.

Ekoschematy 2023 – rolnictwo węglowe i międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe

W przypadku tej praktyki punkty przyznaje się do powierzchni gruntów ornych, na których po plonie głównym lub po ugorowaniu uprawia się międzyplony ozime. Jednakże nie mogą być one uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu. Punkty dostaje się też wtedy, kiedy wykonano wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym.

Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe. Na czym polega?

A zatem międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe to wariant wchodzący w ekoschematy 2023 rolnictwo węglowe. Na czym polega ta praktyka? Mianowicie obejmuje ona dokonanie siewu międzyplonów ozimych w terminie od 1 lipca do 1 października. Muszą być one utrzymane do co najmniej 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Jednakże po 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie albo utrzymanie wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym. Lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Jakie rośliny mogą tworzyć międzyplon ozimy?

Międzyplon ozimy to jedna z praktyk w ramach ekoschematy 2023 rolnictwo węglowe. Taki międzyplon w formie mieszanki musi obejmować co najmniej 2 gatunki roślin z grup takich jak:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne.

Jednakże międzyplonu ozimego nie może stanowić mieszanka złożona wyłącznie z gatunków zbóż. Ponadto na obszarze realizowanej praktyki obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin:

  • na międzyplonach ozimych – od ich wysiewu co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności;
  • w przypadku wsiewek śródplonowych – przez okres ich utrzymania.

Ekoschematy 2023 rolnictwo węglowe. Ważne terminy!

Aby dostać wsparcie do międzyplonów lub wsiewek, należy przestrzegać ważnych terminów.

W przypadku, gdy rolnik w ramach praktyki wysiewa wsiewki śródplonowe, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o dacie zbioru uprawy w plonie głównym. Trzeba to zrobić w terminie 7 dni od dnia zbioru głównej uprawy.

Źródło: ZIR; ARiMR

Idź do oryginalnego materiału