Pomoc klęskowa dla rolników 2025. Izby domagają się zabezpieczenia środków

7 godzin temu

Wiosna 2025 przyniosła wiele pogodowych anomalii, które dla rolników oznaczały jedno — straty. Przymrozki czy grad nie oszczędziły sadów i plantacji, pól uprawnych, w tym roślin warzywnych. Teraz Izby Rolnicze apelują do rządu: trzeba zabezpieczyć środki, aby pomoc klęskowa dla rolników 2025 dotarła na czas.

Pomoc klęskowa dla rolników 2025 jest konieczna, uważają samorządy rolnicze. Bowiem w tym roku gospodarstwa w wielu województwach — od Pomorskiego po Opolszczyznę i Małopolskę do Lubelszczyzny — zostały „zmasakrowane” przez niekorzystne zjawiska pogodowe.

Sytuacja klęskowa w Polsce 2025

Zniszczenia mrozowe i gradowe dotyczą w tym roku nie tylko upraw zbóż czy rzepaków. Mianowicie w dużo większej skali odnoszą się do sadów i upraw warzywnych, które w Polsce stanowią istotny filar rolnictwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystosowała 12.06.2025 oficjalny wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zabezpieczenie funduszy na wsparcie dla poszkodowanych gospodarstw. Co na to resort?

Izby apelują: pomoc klęskowa dla rolników 2025 jest pilnie potrzebna

Według KRIR, straty spowodowane przez wiosenne przymrozki, lokalne podtopienia i gradobicia mogą sięgać dziesiątek milionów złotych. Problem dotknął w szczególności województwa:

  • wielkopolskie,
  • pomorskie,
  • kujawsko-pomorskie,
  • łódzkie,
  • małopolskie,
  • świętokrzyskie,
  • opolskie.

Izby wskazują, iż rolnicy nie mogą zostać pozostawieni bez wsparcia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy straty dotykają całorocznej pracy i inwestycji długoterminowych w uprawy wieloletnie. Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Rolnictwa w czerwcu. Samorząd rolniczy domaga się w nim, by już teraz zabezpieczyć środki budżetowe na ewentualną pomoc, zanim zostaną oszacowane wszystkie szkody, by czas nie działał na niekorzyść rolników. Oczywiście, przy uwzględnieniu apelu, farmerzy będą spokojniejsi, iż pomoc klęskowa dla rolników 2025 jest pewna.

Resort rolnictwa odpowiada: realizowane są szacunki i rozmowy z Brukselą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi podpisanej przez wiceministra Stefana Krajewskiego, informuje, że:

  • obecnie komisje szacujące szkody już pracują — powołane przez wojewodów, oceniają straty na miejscu,
  • decyzja o uruchomieniu pomocy finansowej zostanie podjęta po zakończeniu szacunków,
  • równolegle, 21 maja 2025 r., Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie wsparcia unijnego dla producentów rolnych poszkodowanych przez anomalie pogodowe.

Z przekazu resortu wynika więc, iż działania są prowadzone na dwóch poziomach: krajowym i unijnym. Jednak jak podkreślają rolnicy i Izby — czas działa na niekorzyść gospodarstw, które już dziś potrzebują pewności, iż wsparcie faktycznie będzie.

Zagłębia sadownicze i warzywnicze najbardziej poszkodowane

W komunikacie ministerstwa zaznaczono, iż największe straty wystąpiły w regionach specjalizujących się w produkcji warzyw i owoców, które mają duże znaczenie dla krajowego rynku żywności:

  • przymrozki w kwietniu i maju uszkodziły kwiaty i zawiązki owoców,
  • grad w czerwcu dopełnił obrazu strat — miejscami całkowicie zniszczono plantacje.

Przy takim obrazie strat gradowych, których doświadczyli m.in. plantatorzy ze Szreniawy, nie ma wątpliwości, iż pomoc klęskowa dla rolników 2025 jest niezbędna. Klęską dosięgła uprawy tuż przed zbiorami

fot. Grzegorz Cichy

Te obszary należą do najważniejszych rolniczo regionów Polski, a ich potencjalne problemy mogą odbić się nie tylko na rolnikach, ale i konsumentach. Mianowicie mniejsza podaż to zwykle wyższe ceny.

Element sytuacji Stan na lipiec 2025
Obszary poszkodowane Pomorskie, Kujawsko-pomorskie, Wielkopolskie, Dolnośląskie, Łódzkie, Małopolskie, Lubelskie
Rodzaj strat Przymrozki, grad, inne anomalie pogodowe
Działania Izb Rolniczych Wniosek o zabezpieczenie środków na pomoc
Działania ministerstwa Szacowanie szkód przez komisje, wniosek do KE
Szczególnie dotknięte sektory Sadownictwo, warzywnictwo

Pomoc klęskowa dla rolników 2025 to dziś nie tylko postulat, ale konieczność — podkreślają Izby i środowisko rolnicze. Czy rząd zareaguje na czas i z odpowiednią siłą? Najbliższe tygodnie będą decydujące, zarówno dla budżetu, jak i dla tysięcy polskich gospodarstw rolnych, które czekają na konkretną pomoc.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału