Sytuacja na rynku zbóż przez cały czas nie uległa poprawie. w tej chwili w skupach głównie prowadzony jest skup kukurydzy. Dzięki odpowiedniej pogodzie realizowane są zbiory kukurydzy na ziarno.
Wielkopolska Izba Rolnicza prowadzi monitoring zbiorów kukurydzy i na początku następnego tygodnia przedstawiamy Państwu ich stan zaawansowania wraz z plonami. W bieżącym roku wegetacja przebiega zdecydowanie szybciej i kukurydza jest wyjątkowo sucha, stąd można zakładać, iż rolnicy otrzymają dopłatę w skupach. Rolnicy przed rozpoczęciem zbioru kukurydzy na ziarno rozważają, co zrobić z zebranym ziarnem – sprzedać bezpośrednio mokre z pola, czy też poddać je procesowi suszenia, by następnie sprzedać je po wyższej cenie. Suszenie kukurydzy jest procesem stosunkowo łatwym pod względem technicznym, gorzej natomiast wygląda to w kwestii finansowej. Z pewnością suszenie mokrej kukurydzy nie zawsze jest opłacalne i zależy od wielu czynników takich jak: cena mokrej i suchej kukurydzy w skupach, kosztów suszenia, czasu suszenia oraz utraty masy i jakości podczas suszenia.
Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż
Obecnie ceny zbóż są niskie (pomimo lekkich podwyżek) i sporo rolników decyduje się na wstrzymanie sprzedaży zbóż. Wielu rolników posiada coraz większe zdolności magazynowe i mają możliwość przeczekania na „lepszą cenę”. Warto zauważyć, iż w ostatnich latach w Polsce produkcja zbóż – głównie paszowych z roku na roku się zwiększa i w dużym stopniu przekracza zapotrzebowanie krajowe. Z kolei na przestrzeni kilkunastu lat zmniejszyła się powierzchnia upraw zbóż, z kolei zwiększyła rzepaku i buraków cukrowych.
Aktualne średnie ceny zbóż przedstawiają się następująco:
– pszenica konsumpcyjna: 877,90 zł/t,
– żyto konsumpcyjne: 605,71 zł/t,
– jęczmień konsumpcyjny: 690,00 zł/t,
– żyto paszowe: 564,09 zł/t,
– pszenżyto: 664,31 zł/t,
– rzepak: 2026,09 zł/t,
– kukurydza: 725,63 zł/t.
Ceny pszenicy w październiku w latach 2004-2024:
Ceny kukurydzy w październiku w latach 2004-2024:
Źródło: WIR