Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w czwartym w tym roku raporcie poinformował rolników o zagrożeniu upraw suszą. W województwie świętokrzyskim roślinom przez cały czas nie zagraża susza.
Ani w uprawach zbóż jarych, ani zbóż ozimych w Świętokrzyskiem w czwartym okresie raportowania, czyli od 21 kwietnia do 20 czerwca, nie zanotowano suszy rolniczej. Brak wody nie zagrażał też w tym okresie wegetacji roślin, takich jak truskawki, krzewy owocowe, kukurydza na ziarno i na kiszonkę, a także w uprawach rzepaku i rzepiku czy roślin strączkowych.
– Trzeba jednak pamiętać, iż cały czas w rozmowach z rolnikami przewija się temat obaw przed suszą – mówi Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.
– Mimo iż w tej chwili susza u nas nie występuje, wszytsko na polu zależy od przebiegu pogody. Zeszły rok pokazał dobitnie, iż w rolnictwie niczego nie da się przewidzieć. W zależności od gatunku rośliny potrzebują teraz „spokojnego” deszczu, ale i wysokich temperatur oraz dobrego nasłonecznienia – mówi o obecnej wegetacji roślin na polach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Ewa Kotarska.
Sytuacja zgoła odmienna jest jednak notowana w wielu innych regionach Polski.
Zboża jare
W tych uprawach stwierdzono suszę rolniczą na obszarze 365 gmin, co stanowi 15 procent ogólnej liczby gmin w kraju. Największa powierzchnia upraw zagrożona stratami plonów w uprawach zbóż odnotowano w województwach: lubuskim (23 procent) oraz zachodniopomorskim (19 procent).
Zboża ozime
W tych uprawach stwierdzono suszę rolniczą na obszarze 254 gmin, co stanowi ponad 10 procent ogólnej liczby gmin. Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów zanotowano w województwach: lubuskim (12 procent) oraz zachodniopomorskim (11 procent).
Truskawki
Susza panowała na obszarze 176 gmin, czyli na 7,1 procent ogólnej liczby gmin. Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (8 procent) oraz lubuskim (8 procent).
Krzewy owocowe
Sucho było na obszarze 72 gmin, co stanowi 2,9 procent ogólnej liczby gmin w kraju. Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów odnotowano w województwie lubuskim (10 procet).
Kukurydza na ziarno
Suszę rolniczą stwierdzono na obszarze 11 gmin, co stanowi 0,44 procent gmin w kraju.
Kukurydza na kiszonkę
Susza rolnicza wystąpiła na obszarze 11 gmin, w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, co stanowi 0,44 procent ogólnej liczby gmin w kraju.
Rzepak i rzepik
Warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 33 gmin, w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, co stanowi 1,33 procent ogólnej liczby gmin w kraju.
Rośliny strączkowe
Suszę rolniczą stwierdzono na obszarze 30 gmin, w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, co stanowi 1,21 procent ogólnej liczby gmin w kraju.