Wyjaśnienie przechowywania: modele konsumpcji zakupów w zakresie przechowywania

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Składowanie od dawna jest monolitem komponentów centrów danych. Wdrażane w ramach modernizacji wózków widłowych w wieloletnich cyklach odświeżania, nowe, lśniące macierze gwałtownie tracą swój blask, stają się skomplikowane w zarządzaniu i mają powolną wydajność.

W międzyczasie pojawiła się chmura, która sprawiła, iż ​​płatność zgodnie z rzeczywistym użyciem stała się normą, która na zawsze zachowuje dla klienta połysk nowości. Zapewnia elastyczność użytkowania, wdrażania, aktualizacji, skalowalność, szybkość rozwoju i wdrażania, a także obietnicę lepszej efektywności kosztowej.

Dostosowali się więc dostawcy rozwiązań do przechowywania. Opcje zakupów obejmują w tej chwili pełną własność z dożywotnimi aktualizacjami lub płatność zgodnie z rzeczywistym użyciem z możliwością zwiększenia pojemności pamięci masowej i wydajności za pośrednictwem Monitorowanie AIOps.

W tym artykule przyjrzymy się modelom wykorzystania pamięci masowej, zaletom i wadom oraz ofercie dostawców.

Jaki jest tradycyjny cykl odświeżania pamięci masowej (i IT)?

Tradycyjny cykl odświeżania pamięci masowych odbywa się co trzy lata i wiąże się z całkowitą wymianą całej infrastruktury pamięci masowej na nowy sprzęt. To jest zakup kapitałowy w którym własność zostaje całkowicie przeniesiona na klienta, z licencjonowaniem i wsparciem zakontraktowanym od tego momentu od dostawcy.

Tradycyjny cykl odświeżania pamięci ma pewne zalety. Obejmują one to, iż klient otrzymuje zupełnie nowy zestaw sprzętu o odpowiedniej pojemności i wystarczającej mocy kontrolera pamięci masowej, a także pewność co do bezpieczeństwa i stanu aktualizacji systemu sprzętu. Klienci prawdopodobnie odczują ogromną poprawę wydajności po odświeżeniu.

Często nowy sprzęt będzie bardziej energooszczędny i będzie wymagał znacznie mniej konserwacji, co obniża koszty. Skalowalność zostanie zwiększona, a nowe systemy z większym prawdopodobieństwem zapewnią większą elastyczność i integrację z nowszymi komponentami szerszej infrastruktury. Pomyśl tutaj o łączności w chmurze lub pojemniki np.

Jakie są najważniejsze wyzwania związane z tradycyjnym cyklem odświeżania?

Większość rzeczy, które są korzyściami w tradycyjnych cyklach zaopatrzenia, może również stać się wadami. Chociaż sprzęt może być lśniący, nowy i działać dobrze, a także zapewniać ogromne możliwości przenoszenia, jego wydajność prawdopodobnie z czasem ulegnie pogorszeniu.

W przypadku pamięci masowej wzrost ilości przechowywanych danych może mieć wpływ na wydajność i niezawodność. Technologie idą do przodu i to, co było dobre dwa lata temu, teraz może pilnie wymagać modernizacji, a stary sprzęt może po prostu nie być łatwo skalowalny po pewnym momencie jego żywotności.

Istnieją również ograniczenia w zakresie możliwych usprawnień łatanie oprogramowania. Łączenie aktualizacji w czasie może skutkować złożonym tworzeniem poprawek infrastruktury.

Starszy sprzęt będzie miał tendencję do spadku wydajności i prawdopodobnie częstszych przestojów. Tymczasem przestarzały sprzęt będzie miał trudności z zaspokojeniem potrzeb nowszego systemu i aplikacji.

A potem, gdy nadejdzie czas modernizacji infrastruktury, prawdopodobnie wystąpią ogromne zakłócenia w związku z instalacją, migracją i uruchomieniem.

Zakup sprzętu do przechowywania danych od razu wiąże się z przeniesieniem ryzyka ze sprzedawcy na klienta. Klient może płacić za konserwację w przyszłości, ale ostatecznie to jego firma ucierpi, jeżeli wystąpią awarie i/lub infrastruktura nie będzie spełniała wymagań.

Czym są nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne?

Wydatki inwestycyjne (capex) to pieniądze wydawane na zakup lub modernizację fizycznych aktywów nienadających się do spożycia. Jest to jednorazowa inwestycja z przeniesieniem własności na kupującego. Zwykle nie można odliczyć nakładów inwestycyjnych od podatków, ale środki trwałe można amortyzować w czasie, aby rozłożyć wydatki na cały okres użytkowania środka trwałego.

Wydatki operacyjne (operacyjne) to pieniądze wydawane na bieżące koszty bieżące, które mogą mieć charakter jednorazowy lub powtarzalny. W przypadku przechowywania danych i IT oczywistym przykładem jest płatność za usługi w chmurze. Opex jest wykazywany w sprawozdaniach finansowych i można go odliczyć w roku, w którym wystąpił, oraz jest wykazany w bilansie spółki. Opex jest uwzględniany w obliczeniach dochodu operacyjnego, który jest następnie wykorzystywany do obliczenia dochodu netto, czyli wyniku finansowego.

Warto zauważyć, iż niektóre organizacje – na przykład w sektorze publicznym Wielkiej Brytanii – płaciły za infrastrukturę głównie poprzez zakupy nakładów inwestycyjnych, ale to się zmienia.

Dlaczego to wszystko ma znaczenie przy zakupie pamięci masowej? Pojawienie się chmury oraz wynikających z niej modeli działania i zakupów sprawiło, iż koszty operacyjne stały się powszechnie stosowaną metodą wydatków na pamięć masową i IT.

Jaki jest model działania w chmurze i jakie są jego zalety przy zakupie pamięci masowej?

Model działania w chmurze powstał wraz z dominującymi w chmurze konsumpcyjnymi sposobami zakupów. Zamiast posiadać infrastrukturę w chmurze, klienci ją konsumują.

Model operacyjny w chmurze ma wiele zalet w zakresie zakupu sprzętu, w tym pamięci masowej. najważniejsze z nich to to, iż organizacja nie jest zamknięta w trzyletnim cyklu odświeżania i może uniknąć wszystkich związanych z tym wad.

Za sprzęt pamięci masowej można płacić na bieżąco. Oznacza to, iż dostawca zapewnia aktualizację sprzętu, zwiększanie jego wydajności w celu zaspokojenia bieżących i przyszłych potrzeb oraz usuwanie awarii.

Oznacza to również brak zakłócających modernizacji wózków widłowych co trzy lata i brak konieczności odczuwania rosnącego poziomu nieefektywności infrastruktury w miarę starzenia się. Sprzęt można na bieżąco aktualizować, korzystając z najnowszego sprzętu i wymaganej wydajności.

Często załatwia się to poprzez zdalne monitorowanie, w ramach którego niektórzy dostawcy umożliwiają zakup podobny do chmury, o zwiększonej pojemności i wydajności, przy jednoczesnym monitorowaniu problemów technicznych w stosie infrastruktury.

Koszty mogą spaść lub można je skuteczniej dopasować do bieżących potrzeb, ponieważ organizacje płacą za przechowywanie na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Wszystko to może również oznaczać mniejszą liczbę pracowników lokalnych zajmujących się wsparciem i konserwacją, podczas gdy obecni pracownicy będą mogli skupić się na bardziej strategicznych projektach.

Jakie są wady zakupu pamięci masowej typu capex i modelu chmurowego?

Podczas gdy zamówienia typu capex wiążą się z przeniesieniem ryzyka na organizację zakupową, zamówienia konsumpcyjne (opex) niosą ze sobą różne obawy i ryzyko.

Może to obejmować pewną utratę kontroli. Tam, gdzie bezpośrednia własność może zapewnić organizacji poczucie kontroli i bezpieczeństwa, przekazanie bieżącej konserwacji i aktualizacji stronie trzeciej może wiązać się z odwrotnym skutkiem. Jest to potencjalnie miecz obosieczny, ponieważ przekazanie odpowiedzialności jest dokładnie tym, czego klient oczekuje od zakupów w ramach usługi. jeżeli wszystko pójdzie dobrze, będzie to korzyść.

Kiedy jednak w tradycyjnym modelu coś pójdzie nie tak, wszystko pozostaje w rękach klienta. Może nie mieć to miejsca w przypadku, gdy dostawca monitoruje i kontroluje infrastrukturę lokalną. W szczególności mogą istnieć potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i zgodności, których dostawca usług w chmurze nie jest w stanie odpowiednio zaspokoić, co może oznaczać, iż zamówienia typu as-a-service po prostu nie odpowiadają niektórym organizacjom.

Pewien rodzaj zarządzania relacjami z dostawcą jest absolutnie niezbędny dla wszystkich klienta w modelu operacyjnym w chmurze, aby można było monitorować i zarządzać świadczeniem usług i ich wydajnością.

Na koniec można argumentować, iż płacenie za infrastrukturę pamięci masowej w formie usługi powoduje uzależnienie od dostawcy.

Jakie modele konsumpcji zakupów oferują dostawcy pamięci masowych?

Dostawcy pamięci masowych oferują zakupy konsumpcyjne obejmujące zarówno modele oparte wyłącznie na kosztach operacyjnych, jak i w pełni własne wydatki inwestycyjne, ale z zakontraktowanymi aktualizacjami sprzętu.

W modelach usługowych klienci zwykle zobowiązują się do podstawowego poziomu wykorzystania z aktualizacjami sprzętu pamięci masowej i kontrolerów dostarczanymi w miarę potrzeb.

Na koniec spektrum nakładów inwestycyjnych klienci mogą kupić sprzęt do przechowywania danych, jednocześnie korzystając z jego modernizacji wraz z monitorowaniem i analizami predykcyjnymi.

Co oferują dostawcy pamięci masowych?

Dell Apex Flex na żądanie

Model zużycia sprzętu firmy Dell to Apex Flex on Demand. Dzięki temu klienci mogą wybierać spośród sprzętu do przechowywania bloków, plików i obiektów, a także urządzeń do ochrony danych.

Firma Dell i jej klienci opracowują „pojemność gwarantowaną” i „pojemność buforową”, która prawdopodobnie będzie wymagana w przyszłości. Surowe i użyteczne dane dotyczące pojemności są mierzone na poziomie komponentów dzięki zautomatyzowanych narzędzi instalowanych wraz ze sprzętem.

Klienci zobowiązują się do okresu użytkowania, po którym mogą przejść z miesiąca na miesiąc, przedłużyć subskrypcję lub zwrócić i odświeżyć sprzęt. Ponadto klienci mogą przeglądać i zatwierdzać raporty przedfakturowe dotyczące zmierzonego wykorzystania infrastruktury i kosztów za pośrednictwem konsoli APEX.

Pamięć masowa dostępna za pośrednictwem Flex obejmuje PowerStore, PowerMax, PowerFlex, PowerScale i ECS. Dostępne są także urządzenia do ochrony danych PowerProtect DD i PowerProtect DP, a także serwery PowerEdge i rozwiązania HCI.

HPE Greenlake

HPE GreenLake dostarcza wstępnie skonfigurowany sprzęt i oprogramowanie oraz zarządza systemem w trakcie jego cyklu życia, płacąc w formie miesięcznej opłaty subskrypcyjnej.

Oferowana pamięć masowa obejmuje bloki, pliki i obiekty, w tym wysokiej klasy pamięć flash HPE Primera, HPE Nimble all-flash i hybryda-flash, hiperkonwergentną technologię Simplivity, skalowalną w poziomie chmurę hybrydową Qumulo oraz urządzenia do ochrony danych StoreOnce.

Pamięć masowa pochodząca z konsumpcji GreenLake uzupełnia całą ofertę HPE dotyczącą centrów danych. Tak więc GreenLake oferuje pełen zakres oferty HPE, od infrastruktury komponowalnej, takiej jak HPE Synergy, oprogramowanie i usługi innych firm, po usługi profesjonalne i operacyjne HPE Pointnext.

Hitachi Vantara

Plany Flex firmy Hitachi Vantara obejmują sprzęt pamięci masowej w formie zakupu lub leasingu, a także modele użytkowe. Ta ostatnia to EverFlex i jest to oferta pamięci masowej jako usługi, która różni się w zależności od tego, czy infrastruktura jest zarządzana i monitorowana przez klienta, czy przez firmę Hitachi. Obydwa modele są płatne za użycie i przypominają chmurę.

IBM-a

IBM oferuje pamięć masową jako usługę i możliwość zakupu narzędzia Storage Utility.

Pamięć masowa jako usługa może działać w lokalnym centrum danych i chmurze hybrydowej i opiera się na System Flash IBM i sprzęt DS8900F. Dostępny jest w wersji podstawowej odpowiadającej bieżącym potrzebom, plus 50% dodatku wstępnie zainstalowanego. Opłata za pojemność podstawową i dodatkową jest naliczana według tej samej stawki.

Storage Utility to model płatności za użycie, który zapewnia 200% pojemności ponad podstawowe zapotrzebowanie już pierwszego dnia, unikając wstrząsów w centrum danych dzięki nadmiernej alokacji i wykorzystaniu IBM Storage Insights do monitorowania potrzeb w zakresie pojemności.

Klienci płacą tylko za to, z czego korzystają, a jeżeli w którymkolwiek miesiącu ich zapotrzebowanie na dane spadnie, rachunek będzie odzwierciedlał wykorzystanie pojemności, z minimalną „podstawą”. Rzekoma korzyść wynikająca z nadmiernej rezerwy oznacza, iż ​​dodatkowa moc jest łatwo dostępna, przynajmniej w okresie obowiązywania umowy.

Klucz NetApp

NetApp Keystone oferuje sprzęt w różnych formatach innych niż nakłady inwestycyjne, obejmujący pojemność lokalną i chmurową.

Opcje płatności Keystone obejmują bezpośrednią płatność za sprzęt (Flex Pay), subskrypcję Flex z płatnością zgodnie z rzeczywistym użyciem, aż po Flex Utility, które dopasowuje koszty do wykorzystania.

Dostępnych jest wiele poziomów usług, a rozliczenia obejmują przewidywaną zadeklarowaną pojemność, płatność za wykorzystanie pojemności seryjnej oraz obsługę usług przechowywania plików, bloków, obiektów i chmury.

Pulpit nawigacyjny Active IQ firmy NetApp umożliwia klientom monitorowanie i zarządzanie wykorzystaniem pamięci masowej, udostępnianie zasad dotyczących pamięci masowej i ochrony danych, przeglądanie wykorzystania i rozliczeń oraz zamawianie pojemności i usług.

BlueXP firmy NetApp zapewnia pojedynczą płaszczyznę kontroli, w której cała pamięć NetApp jest widoczna, lokalnie i w chmurach publicznych.

Czyste przechowywanie

Oferta Pure Storage przypominająca usługę jest dostępna pod marką Evergreen. Evergreen//Forever oferuje klientom bezpośredni zakup, ale z dożywotnimi aktualizacjami.

Evergreen//Flex umożliwia zakup sprzętu, ale pojemność na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Pojemność może być dostarczona na dowolnym sprzęcie Pure, który może ją obsługiwać. Zatem teoretycznie Flex umożliwia klientom wykorzystanie pojemności dowolnej macierzy.

Evergreen//One ujednolica zasoby pamięci masowej w siedzibie firmy i w chmurze publicznej w ramach jednej subskrypcji, zapewniając pamięć blokową, plikową i obiektową. Klienci płacą tylko za to, z czego korzystają.

Narzędzia do zarządzania Pure1 umożliwiają zarządzanie centrum danych i chmurą z jednego pulpitu nawigacyjnego. Obejmuje to monitorowanie i udostępnianie, a także możliwość zarządzania aktualizacjami pojemności i wydajności z wersji Pure.



Source link

Idź do oryginalnego materiału