
Biologiczna ochrona papryki uprawianej pod osłonami zyskuje na znaczeniu. Jest to bowiem odpowiedź na rosnące wymagania rynku dotyczące jakości i bezpieczeństwa plonów. Jak zwalczać wciornastki i przędziorki papryki biologicznie? Podpowiadamy.
Biologiczna ochrona papryki, wykorzystująca naturalne mechanizmy zwalczania szkodników, przynosi plantatorom wiele korzyści. Umożliwia bowiem ograniczenie stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin. Jednocześnie bez rezygnacji z wysokiej wydajności upraw.
Jak zwalczać biologicznie wciornastki w papryce
Wciornastki, zarówno tytoniowiec, jak i zachodni są jednym z największych zagrożeń na plantacji papryki. Bowiem, z uwagi na bardzo krótki cykl rozwojowy — trwający około 10 dni — szkodniki te potrafią gwałtownie zasiedlić rośliny i wyrządzić poważne szkody. Aby skutecznie je zwalczać zaleca się introdukcję dwóch drapieżnych entomofagów, które są naturalnymi wrogami wciornastków.

Biologiczna ochrona papryki przed szkodnikami umożliwia ograniczenie stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin bez rezygnacji z wysokiej wydajności upraw.
fot. Anna Maciejuk
Biologiczne zwalczanie wciornastków w dwóch krokach
Krok 1. Na etapie kwitnienia roślin papryki, gdy temperatura w nocy osiąga powyżej 12ºC, należy wprowadzić na plantację dziubałeczka wielożernego. To pożyteczny pluskwiak, który odżywia się zarówno szkodnikami, jak i pyłkiem kwiatowym. Dzięki temu populacja naszego sprzymierzeńca rozwinie się jeszcze zanim wciornastki staną się zagrożeniem.
Krok 2. W momencie zauważenia szkodników, stosuje się Amblyseius swirskii. Te drapieżne roztocza aktywnie poszukują młodych larw wciornastków i skutecznie ograniczają ich liczebność. Preparaty z tym entomofagiem mają formę sypką lub saszetek do zawieszania. Pozwala to dostosować ochronę do aktualnych warunków uprawowych i zapewnia działanie choćby do ośmiu tygodni.
Biologiczna ochrona papryki przed przędziorkami
W uprawie papryki pod osłonami powszechnie występującymi szkodnikami są przędziorki. Monitorując plantację można łatwo rozpoznać ślady ich obecności na spodniej stronie liści. Do zwalczania przędziorków zaleca się preparaty zawierające drapieżne roztocza Neoseiulus californicus.
Z kolei w sytuacji większego zagrożenia warto dodatkowo zastosować preparaty biologiczne z drapieżnym roztoczem Phytoseiulus persimilis. Połączenie różnych form produktów (forma sypana i saszetki) pozwala na równomierne rozmieszczenie pożytecznych organizmów w uprawie, co zwiększa skuteczność ochrony.
Co decyduje o skuteczności biologicznej ochrony?
Biologiczna ochrona roślin wykorzystuje entomofagi, które są naturalnymi wrogami szkodników. Skuteczność działania pożytecznych organizmów warunkuje klika ważnych czynników Mianowicie, podstawy sukcesu w ochronie biologicznej są następujące:
- profilaktyka;
- systematyczny monitoring;
- odpowiedni moment aplikacji pożytecznych organizmów;
- właściwy sposób aplikacji preparatów zawierający entomofagi.
Aby nie popełnić błędów oraz w pełni wykorzystać potencjał preparatów biologicznych i zawartych w nich sprzymierzeńców uprawy, warto korzystać ze wsparcia specjalistów. Większość firm oferujących środki biologicznej ochrony prowadzi również doradztwo w tym zakresie.
Jakie są korzyści z biologicznej ochrony papryki?
Korzyści z wykorzystania metod biologicznej ochrony roślin jest wiele. Do najważniejszych należą:
- uzyskanie plonów wysokiej jakości;
- brak ryzyka obecności pozostałości środków chemicznych w owocach papryki;
- niższe koszty ochrony.
Dobrze prowadzona strategia ochrony biologicznej umożliwia uzyskanie plonów najlepszej jakości przy minimalnym ryzyku pozostałości chemicznych. A także w atrakcyjnych kosztach, co jest w tej chwili chyba najważniejszą przewagą konkurencyjną w uprawie papryki i innych warzyw pod osłonami.
Źródło: www.koppert.pl