Zmienne warunki atmosferyczne sprzyjają narażeniu roślin są na stres. W wyniku, którego ich potencjał plonotwórczy nie zostanie wykorzystany. Mniejszy plon oraz gorsza jakość to straty, często znaczne. Jak wspomóc rośliny?
Zmienne warunki atmosferyczne istotnie utrudniają wykorzystanie potencjału plonotwórczego. Czynniki atmosferyczne, które najczęściej wywołują stres to temperatura oraz woda. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura zakłócają prawidłowy przebieg wegetacji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wody. Jej nadmiar i deficyt determinują wielkość i jakość plonu.
W okresie wiosennym roślinom w największym stopniu zagrażają silne spadki temperatur, często poniżej zera. Im większe i dłużej trwające, tym stres roślin jest większy. Silny i długo trwający stres powoduje duże straty w plonie, zarówno w jego ilości, jak i jakości. Mniejszy plon o gorszej jakości to spadek wydajności produkcji roślinnej, a w konsekwencji mniejsze wpływy do gospodarstwa.
Przymrozek na plantacji
Do ochrony plantacji przed negatywnymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych należy podejść kompleksowo. Oznacza to, iż preparat stosowany do zmniejszenia negatywnego wpływu czynników abiotycznych powinien chronić rośliny zarówno przed niekorzystną temperaturą, jak i nieodpowiednią ilością wody.
W okresie wiosennym preparaty powinny przed wszystkim chronić rośliny uprawne przed przymrozkami. O tym niekorzystnym zjawisku mówimy, gdy temperatura powietrza przy gruncie spadnie poniżej 0°C, natomiast średnia dobowa temperatura jest większa niż 0°C. W zależności od spadku temperatury wyróżniamy cztery kategorie przymrozków: łagodne: od 0 do ‒2°C; umiarkowane ‒ od ‒2,1 do ‒4,0°C; silne – od ‒4,1 do ‒6,0°C; bardzo silne ‒ powyżej ‒6,1.
Straty powodowane przez przymrozki zależą głównie od kategorii przymrozków, wrażliwości danej rośliny uprawnej oraz fazy rozwojowej w jakiej się ona znajduje. Nie bez znaczenia jest także kondycja roślin.
Gatunkami roślin, które wykazują największą wrażliwość na wiosenne przymrozki są: buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki, soja oraz rzepak, który w okresie wystąpienia późnych przymrozków jest w fazie luźnego pąka i początku kwitnienia.
Przymrozek w uprawie rzepaku powoduje dwa rodzaje uszkodzeń. Pierwszy polega na zakłóceniu kwitnienia, a drugi na pękaniu łodyg. Przystępując do ochrony upraw plantatorzy zastanawiają się czy stosować preparat na całej powierzchni, czy tylko w miejscach szczególnie narażonych na spadki temperatur. Do miejsc tych zaliczamy przed wszystkim różnego rodzaju zagłębienia. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, plantację należy chronić kompleksowo i całościowo, czyli na całej powierzchni.
Czy stosować biostymulatory?
Kolejnym pytaniem nurtującym rolników przed stosowaniem biostymulatorów jest: czy zainwestowane pieniądze w produkty chroniące uprawy nie zostaną wyrzucone w błoto w sytuacji, gdy niekorzystne warunki nie wystąpią. Nie należy się obawiać.
Biostymulatory spełniają dużo więcej zadań niż tylko ochrona upraw przed niekorzystnymi czynnikami abiotycznymi.
Preparaty te korzystnie wpływają na wiele procesów życiowych zachodzących w komórkach oraz ograniczają negatywny wpływ herbicydów. Sytuacja ta sprawia, iż rośliny są bardziej odporne na pozostałe czynniki abiotyczne, takie jak niedobór wody czy mechaniczne uszkodzenie powodowane np. przez piasek przenoszony wraz z wiatrem.
Prawidłowe funkcjonowanie komórek to także większa odporność roślin na czynniki biotyczne oraz prawidłowy wzrost i rozwój roślin uprawnych.
Ten korzystny wpływ biostymulatorów sprawia, iż rośliny w większym stopniu wykorzystują swój potencjał plonotwórczy, wpływając nie tylko na wielkość plonu, ale także jego jakość.
Kiedy stosować biostymulator?
Aplikację biostymulatorów należy wykonać przed wystąpieniem czynnika stresowego.
W przypadku ochrony upraw przed skutkami niskich temperatur biostymulatory należy stosować co najmniej 12 godzin przed spodziewanym przymrozkiem, natomiast po jego wystąpieniu co najmniej 12 godzin, przy założeniu, iż kolejna noc nie przyniesie ujemnych temperatur.
Na rynku dostępnych jest wiele biostymulatorów, różniących się nazwą, składem czy ceną. Duża ilość produktów sprawia, iż wybór jest trudny. Często pada pytanie, który biostymulator zastosować. Odpowiedź jest prosta – sprawdzony, dobrze przebadany.