Ceny zbóż w skupie spadły w olbrzymiej większości przypadków w trzecim tygodniu lipca – informuje cotygodniowy raport MRiRW. Wzrost cen odnotowała kukurydza, która jako jedyne zboże opiera się sezonowej presji spadkowej widocznej na krajowym rynku zbóż. Pewnym pocieszeniem może być fakt, iż rok temu za zboża płacono średnio jeszcze mniej niż teraz. Także cena średnia skupu rzepaku obniżyła się mocno w raportowanym tygodniu, do 2.160 zł/t, ale jest to przez cały czas kilka procent wyższa niż przed rokiem.
W przeciwieństwie od publikowanych szeroko w internecie cen ofertowych raport MRiRW pokazuje faktyczne ceny transakcyjne, czyli ceny akceptowane również przez rolników. Warto mieć na uwadze, iż raportowane ceny dotyczą również dostaw z umów zawartych wcześniej.
Olbrzymia większość zbóż potaniała w tygodniu kończącym się 20-lipca
Według raportu MRiRW ceny średnie krajowe sześciu (z jedenastu) raportowanych zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 20-go lipca 2025 roku. Skala zmian cen średnich mieściła się w zakresie od (-2,2%) – jęczmień browarniany do (+2,4%) – owies konsumpcyjny.
Warto zauważyć, iż w przeciwieństwie do innych zbóż kukurydza zaczęła ponownie drożeć po chwilowej obniżce. Do połowy czerwca ceny tego zboża systematycznie rosły do poziomu blisko 930 zł/t (pośrednicy płacili najwięcej od sierpnia 2023 roku).
Krajowa pszenica jest droższa, ale kukurydza tańsza od średniej ceny w UE
Trzeba dodać, iż krajowa cena średnia pszenicy konsumpcyjnej (873 zł/t) była w analizowanym tygodniu o 13 zł/t wyższa niż średnia w UE (860 zł/t), a za kukurydzę płacono średnio (905 zł/t), czyli o 54 zł/t mniej niż wyniosła średnia dla całej całej Unii Europejskiej (959 zł/t).
Przeczytaj również – Po ile zboże w skupach? Sprawdź aktualne ceny i sytuację na rynku [LIPIEC 2025]
Ile płacono za krajowe zboża – tabela (ceny średnie)

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej (młyny i firmy handlowe) ustalono w raportowanym tygodniu na 873 zł/t po spadku o 3 zł w skali tygodnia. W poszczególnych makroregionach (Centralno-Wschodni, Południowy i Północno-Zachodni) ceny średnie skupu mieściły się w wąskim przedziale 863 – 877 zł/t.
Ceny zbóż – średnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w Polsce (wykres)

Przeczytaj również – Unijny eksport pszenicy obniżył się o 1/3 w okresie 2024/25
Ceny zbóż paszowych
W raportowanym tygodniu wzrósł udział zbóż paszowych w skupie za sprawą dostaw tegorocznego jęczmienia. Według raportu stanowiły one 55% całego skupu w porównaniu do 53% tydzień wcześniej. W tym kukurydza stanowiła 15% dostaw, jęczmień paszowy 19%, a pszenica paszowa 18% całego skupu zbóż.
Cena średnia krajowa pszenicy kupowanej na cele paszowe spadła o symboliczną złotówkę do poziomu 874 zł/t, a w makroregionach ceny średnie płacone za ziarno paszowe pszenicy mieściły się w przedziale 859 – 889 zł/t.
Ceny zbóż – średnie ceny skupu pszenicy paszowej w Polsce od 2021 roku

Kukurydza pozostaje droga
W tygodniu kończącym się 20-go lipca 2025 roku cena średnia krajowa kukurydzy suchej ustalona została na 905 zł/t, czyli o 6 złotych za tonę wyżej w skali tygodnia. W makroregionach ceny średnie tego zboża zamknęły się w przedziale 903 – 907 zł/t. Kukurydza jako jedyne zboże nie poddaje się na razie presji spadkowej widocznej na krajowym rynku zbóż.
Ceny zbóż – średnie ceny skupu kukurydzy suchej w Polsce (wykres w ujęciu tygodniowym)

Warto zauważyć, iż średnie ceny zbóż z 20-go lipca były we wszystkich przypadkach wyższe niż przed rokiem.
Zmiany cen średnich zbóż (zł/t) na przestrzeni lat – tabela

Ceny rzepaku według MRiRW
Dane MRiRW pokazują, iż w tygodniu kończącym się 20-go lipca 2025 roku średnia cena zakupu rzepaku spadła w zakładach tłuszczowych o 119 zł do 2.160 zł/t*. przez cały czas oznacza to cenę o 7% wyższą niż rok temu. Dla porównania, seria najbliższa kontraktu na nowy rzepak (dostawa w sierpniu 2025) na Matif wyceniana była na koniec omawianego tygodnia znacznie niżej, bo na 2.011 zł/t.
Średnie ceny skupu rzepaku w Polsce (wykres w ujęciu tygodniowym)

Źródło: MRWiRW