
Uprawa roślin pod ziemią? W Hiszpanii to już rzeczywistość! Podziemna szklarnia powstała po przekształceniu starej kopalni w Laviana.
Rząd Asturii (Hiszpania) uruchomił projekt uprawy roślin w starych kopalniach, informuje EastFruit.
Podziemna szklarnia w starej kopalni
Inicjatywa ta jest częścią programu Agroalnext, finansowanego ze środków regionalnych i funduszy European Next Generation. Zaś celem projektu jest stworzenie fundamentów rolnictwa przyszłości — ekologicznego, cyfrowego i odpornego na zmiany klimatu.
Projekt zrealizowała Regionalna Służba Badań i Rozwoju w Sektorze Rolno-Spożywczym (Serida) w ramach Centrum Innowacji Carrio. Ponadto uczestniczyła w nim firma górnicza Hunosa, będąca właścicielem kopalni. Z kolei za stronę techniczną odpowiadała firma Cantábrica Agricultura Urbana. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w uprawie roślin w pomieszczeniach z wykorzystaniem systemów wertykalnych, działających z recyrkulacją wody i bez dostępu światła słonecznego.

Rząd Asturii (Hiszpania) uruchomił projekt uprawy roślin w starych kopalniach.
fot. zrzut ekranu/www.east-fruit.com
Uprawa roślin bez światła słonecznego
Celem rozpoczętego projektu jest określenie, które gatunki roślin najlepiej zaadaptują się to podziemnego środowiska. To z kolei ma służyć stworzeniu nowej, zrównoważonej i energooszczędnej technologii uprawy. W eksperymentalnych obiektach testuje się rośliny uprawiane w podłożu, przy wykorzystaniu energooszczędnego oświetlenia LED.
Testy pilotażowe obejmują następujące gatunki roślin:
- kiełki do celów kulinarnych;
- rośliny aromatyczne;
- warzywa liściaste;
- wasabi;
- groszek;
- grzyby;
- salicornię — roślinę adaptującą się do ekstremalnych warunków.
Jakie zalety ma uprawa pod ziemią?
Projekt może okazać się obiecującym kierunkiem ekonomicznym dla byłych regionów górniczych położonych w rejonie Asturii. Bowiem wyniki fazy eksperymentalnej będą podstawą do rozwoju przyszłych szklarni w podziemnych konstrukcjach. Szklarnie te będą wykorzystywać wodę i energię z dawnych kopalni. Co zapewni zrównoważony rozwój oraz samowystarczalność.
Bowiem główne zalety uprawy pod ziemią, to:
- stała temperatura i wilgotność;
- niskie zużycie energii;
- możliwość zbiorów przez cały rok.
Czy podziemne szklarnie to rolnictwo przyszłości?
Borja Sánchez, hiszpański minister nauki, przemysłu i zatrudnienia podkreślił, iż inicjatywa jest kluczowa dla nowego, innowacyjnego i technologicznego wykorzystania starych kopalni:
Ta podziemna szklarnia to pewny krok w kierunku rolnictwa przyszłości. Projekt łączy naukę, technologię i zasady zrównoważonego rozwoju, aby uprawiać rośliny przez cały rok i promować formy produkcji, które pomagają nam stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu i rozwojem terytorialnym — powiedział Borja Sánchez.
Podziemne szklarnie nie tylko w Hiszpanii
Co ciekawe, to nie pierwsza podziemna szklarnia na świecie. Bowiem wykorzystanie podziemnych przestrzeni, takich jak kopalnie czy bunkry do uprawy roślin praktykuje się już w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Finlandii. Jednakże w Hiszpanii po raz pierwszy wykorzystuje się do tego celu dawne sztolnie kopalniane.
Warto dodaać, iż założenia hiszpańskiego projektu Agroalnext są zgodne z europejską strategią „Od pola do stołu”. A także z podejściem Światowej Organizacji Zdrowia „Jedno zdrowie” mającym na celu zrównoważenie i optymalizację zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów.
Źródło: www.east-fruit.com