Wydłużenie terminu o trzy lata, czyli do 31 grudnia 2027 roku, na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów – zakłada projektowana ustawa o przechowywaniu nawozów naturalnych, która trafiła do konsultacji publicznych.
Według projektowanych przepisów, podmiot prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie do 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP), który nie dostosował do dnia 31 grudnia 2024 roku powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy „Prawo wodne”, będzie mógł dostosować te powierzchnie lub pojemności w terminie późniejszym, o ile zgłosi to ministrowi rolnictwa.
Ponadto projekt uproszcza procedury administracyjne związane z budową miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.
W Polsce na 267,4 tys. gospodarstw utrzymujących produkcje zwierzęcą (do 20 DJP) – 136,5 tys. powinno wybudować płyty obornikowe (szacunkowy koszt to ok. 744 mln zł), a ok. 15,7 tys. gospodarstw powinno zrealizować inwestycje dostosowawcze w zbiorniki do przechowywania nawozów naturalnych płynnych (szacunkowy koszt inwestycji – to ok. ok. 470 mln zł).
Natomiast gospodarstw utrzymujących od 20 DJP do 210 DJP w 2023 r. jest w Polsce na ok. 83,2 tys. gospodarstw, a koszty inwestycji zarówno w postaci płyt do składowanie obornika jak i zbiorników do nawozów płynnych (gnojówki i gnojowicy) szacowane są na ok. ok. 3,2 mld zł.
Przewiduje się, iż projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.